Burza seniorů

  • aktivity, které vytváří skupina seniorů – dobrovolníků pro ostatní seniory
  • aktuální měsíční program (ke stažení níže) vychází v časopise Osmička

Burza seniorů (dále jen Burza) zahájila svou činnost v roce 2005 ve spolupráci s o.s.GEMA. Jejím úkolem je vytvářet různorodé programy pro seniory s cílem udržení a zvyšování aktivního přístupu seniorské populace a tím znovu-začleňování této skupiny do společnosti.

Jednotlivé aktivity vytváří skupina seniorů – dobrovolníků.Na výběru, přípravě a realizaci jednotlivých aktivit podílejí čtyři paní seniorského věku. Každý měsíc vytváří Burza program s různorodým výběrem aktivit. Zvláště oblíbené jsou výtvarné dílny, výlety po přírodních krásách, vycházky do muzeí po celé Praze, organizace a společná návštěva divadel. K zvyšování kognitivních schopností slouží výuka anglického jazyka a kurzy trénování paměti. Sportovní vyžití je zajištěno hraním bowlingu a letního petanque a vše završují přednášky se zdravotní problematikou.

V roce 2010 pravidelně navštívilo Burzu přibližně 120 seniorů.

Stále větší návštěvnost mají výtvarné dílny, které se konají dvakrát měsíčně pod vedením odborné výtvarnice Alexandry Boušové. V dílně účastníci kombinují různé výtvarné a umělecké metody, např. drátování, pečení perníků, vytváření skleněné mozaiky malování na sklo a porcelán, batikování a práce s ubrouskovou technikou. Velmi oblíbená je příprava dekorací a ozdob připomínající naše tradiční české svátky. Výtvarníci se také v roce 2009 a 2010 zúčastnili jarní výstavy „Šikovné ruce seniorů“ uskutečněné v Lysé nad Labem, kde byli oceněni za výrobek – drátovaný závěs. Vycházek na výstavy a výlety se pravidelně účastnilo přibližně čtyřicet seniorů.Burza uskutečnila výlety např. do zámku Nelahozeves, Petřínských sadů, botanické zahrady, do Hrusic „Stezkou kocoura Mikeše“, do zámku Ctěnice a další vycházky po památkách Prahy 8. Během roku 2009 měly největší úspěch výstavy např. Pohádkové bytosti, Království železnic, Velikonoční výstava, výstava obrazů v Paláci Kinských. Účastníci navštívili také stavbu tunelu Blanka a Letecké muzeum Kbely.

Milovníci divadelních her se mohli těšit z návštěvy velkého množství divadelních představení, např. v divadlech ABC, Rokoku, Pod Palmovkou, Radka Brzobohatého, Na Fidlovačce, Na Jezerce atd. Z původních dvaceti vstupenek, s kterými Burza tuto aktivitu otevřela, se zájem o organizaci a hromadnou koupi lístků zvýšil na šedesát až osmdesát. V roce 2009 se podařilo kromě divadelních představeních získat lístky na muzikály. Prodalo se přes sto vstupenek, proto budeme s touto nabídkou pokračovat.

Každé pondělí si chodily skupiny seniorů zahrát do herny v Ládví a později v Dolních Chabrech bowling.V letních měsících pak sloužila zahrada Gerontologického centra k možnostem pravidelných utkání v petanque.

Mezi další oblíbené a čím dále více navštěvované akce Burzy patří přednášky. Nevíce oblíbené jsou přednášky zaměřené na zdravotní problematiku, na poradenství v kosmetice a cestopisná povídání. Na základě velké účasti seniorů se bude vedení Burzy zaměřovat na jejich častější realizaci. Velkému zájmu se těší také kurzy trénování paměti a jazykové kurzy.

V letošním roce se rozšířil a zkvalitnil prostor pro sdělování zážitků a zkušeností pod názvem „Babinec“. Organizátorky si vytvoří na každé sezení obecné téma a podle nálady a přání zúčastněné skupiny nechají témata dále vyvíjet. Úspěchy této skupiny sdílení jsou znát ve stále zvyšujícím se počtu účastníků. Tematické celky se odvíjejí od daného období (např. blížících se svátků) či jsou zaměřeny na oblíbené činnosti seniorů. Nejčastěji hráli účastníci karetní hry. Oblíbená byla i hudební odpoledne zaměřená na zpívání účastníků za doprovodu kytary.

V roce 2009 se začala těšit velkému zájmu aktivita – „Stezky pro zdraví“, která vznikla na podzim roku 2008. Cílem Stezek pro zdraví je motivace seniorů k pohybu a tím zvýšení fyzických sil, dosažení psychické vyrovnanosti a podpora sociálních kontaktů mezi vrstevníky. V okolí gerontologického centra byly vytvořeny tři stezky, které se liší ve vzdálenosti a náročnosti. Motivací pro účastníky je kromě zvyšování tělesné kondice a psychické pohody také i měření fyziologických funkcí před absolvováním stezky a po něm, měření času procházky a možnost využití lékařské konzultace v gerontologickém centru v době konání akce. Procházení „Stezek pro zdraví“ se koná každý týden ve středu. V roce 2009 se každou středu účastnilo přibližně 20 seniorů. Od května 2011 se konná taktéž každou středu od 15,00 výuka petangue. Pod vedením odborného lektora je součástí rozcvičení hráčů, samotná hra i zajímavý výklad o této krásné hře.A různých variantách her.

Burza se snaží oslovit pomocí aktivních seniorů co největší množství lidí seniorského věku. Cílem aktivit, které jsou co nejvíce uzpůsobeny seniorům, je znovu začlenit tyto občany do společnosti a tím zabránit jejich sociálnímu vyloučení. Připravovaný program vychází pravidelně v časopise“ Osmička“.

Dokumenty ke stažení

Kroužky pro seniory červen 2023
Kroužky pro seniory květen 2023
Burza Listopad 2021

Fotogalerie